Akademia Pana Piotra

akademia-pana-piotra-www

Pomysł wspólnej zabawy z niepełnosprawnymi dziećmi narodził się wraz z uroczystością św. Mikołaja w Szkole Podstawowej nr 26 w Lublinie. Taniec jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, ale dzieci oczekują od św. Mikołaja czegoś więcej. Dlatego pokazy tanecznych umiejętności Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA uatrakcyjniono konkursami i wspólną zabawą. Sami studenci zorganizowali zbiórkę maskotek i słodyczy. Te pierwsze doświadczenia nie były tylko eksperymentem, ale znalazły kontynuację w dalszych działaniach. Tancerze Formacji czynnie włączyli się w organizację Charytatywnego Koncertu Noworoczno – Karnawałowego, z którego dochód wsparł działalność Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. Historia pierwszych Tanecznych Spotkań Mikołajkowo – Gwiazdkowych rozpoczyna się 6 grudnia 1991 roku, natomiast Koncertu Noworoczno – Karnawałowego 15 stycznia 1992 roku.

W styczniu 2014 roku zrodził się dodatkowo pomysł tanecznej integracji dzieci i młodzieży z autyzmem i włączenia ich do wspólnego widowiska AKADEMIA PANA PIOTRA.

untitled-2

„Lubię występować w Akademii Pana Piotra. Na scenie czuję się jak ryba w wodzie. I jak gwiazda. Lubię to. Ale lubię też chodzić na lekcje do szkoły” – Magda (uczennica z autyzmem).

„Akademia Pana Piotra bardzo mi się podoba. Czuję się tym spektaklem usatysfakcjonowany i uważam, że warto występować z innymi” – Kajetan (uczeń z autyzmem). „Lubię tańczyć i słuchać muzyki. Jestem wtedy wesoły i radosny” – Bartosz (uczeń z autyzmem)

 AKADEMIA PANA PIOTRA to autorskie widowisko muzyczno – taneczne integrujące dzieci i młodzież z autyzmem oraz innymi niepełnosprawnościami z Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie z tancerzami Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA.

2strona-popr

Premiera przedstawienia odbyła się 2 maja 2014 roku na Placu Zamkowym w Lublinie podczas  VI edycji obchodów Światowego Dnia Autyzmu pod nazwą „Bądźmy Razem – Światowy Dzień Autyzmu – Lublin 2014”. Kolejne odsłony musicalu każdego roku udowodniają, że taniec, uczy, bawi i wychowuje, a przede wszystkim ma niezwykłą moc terapeutyczną. Piotr Robert Mochol (autor i reżyser kolejnych edycji musicalu, Dyrektor Artystyczny i Choreograf Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Tańca w Lublinie, Wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie, oligofrenopedagog, terapeuta)