Akcja Menstruacja

Drogie Kobietki, Dziewczyny – uczennice SPS nr 26

Już są! Nieduże, białe, a w nich środki menstruacyjne. Można je znaleźć w 200 szkołach w całej Polsce -między innymi i w naszych toaletach! Co to? Oczywiście Punkty Pomocy Okresowej – pudełka, w których znajdują się podpaski i inne środki higieniczne dla naszych uczennic. W damskich toaletach zawisły już plakaty informujące o tej akcji.

Nasza szkoła bierze udział w programie „Akcja Menstruacja w Twojej szkole”, której celem jest poprawienie komfortu życia osób uczących się, zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego oraz przełamanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją. Od teraz, tysiące polskich uczennic, w tym i nasze, znajdą w szkolnych toaletach bezpłatne podpaski.

Fundacje i organizacje działające na rzecz kobiet biją na alarm, gdyż prawie 40% Polek znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej, może rezygnować z zakupów środków menstruacyjnych. Przez brak podstawowych produktów higienicznych, takich jak np. podpaski, tysiące uczennic opuszczają raz na miesiąc zajęcia lekcyjne. „Akcja Menstruacja” ma na celu zmianę tej sytuacji i zapewnienie jak największej grupie dziewcząt poczucia komfortu i bezpieczeństwa podczas miesiączki.

„Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością…” (D. Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation)