Arteterapia

hands-565603_960_720Arteterapia lub też artterapia (arte z łac. ars sztuka i terapia) to leczenie przez sztukę. Termin „arteterapia” składa się z dwóch części co sugeruje, że jest to działanie bazujące na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii.

Główne założenia prowadzonych zajęć w naszej szkole to stymulowanie ogólnego rozwoju ucznia, wszechstronne rozwijanie zdolności, wzbudzanie zainteresowań plastycznych, wdrażanie do konstruktywnego spędzania wolnego czasu.

20140430_155453

Arteterapinie wymaga zdolności plastycznych. Wartość wykonywanych przez ucznia prac nie leży w ich walorach artystycznych, ale w możliwości wyrażania własnych emocji. Sam proces tworzenia jest ważniejszy od końcowego efektu. W przypadku naszych uczniów celem arteterapii nie jest wykonanie pięknej pracy, lecz przekonanie dziecka, że jest sprawcze, że umie, że potrafi. Zajęcia mają przede wszystkim sprawiać radość, wyzwalać przyjemność tworzenia i obdarowywania, kształtować umiejętność samodzielnego wykonywania przedmiotów użytkowych.20140424_071849

Zajęcia te mają na celu uwrażliwianie dzieci na piękno różnorodnych zjawisk przyrodniczych, umożliwienie dostępu do sztuki oraz umożliwienie im jak najczęstszego wypowiadania się poprzez własną twórczość.

20140411_125446

20140509_102826

Wykonywanie prac plastycznych rozwija możliwości twórcze, pobudza wyobraźnię, inicjatywę, uczy wiary w siebie, usprawnia myślenie, postrzeganie, kojarzenie, cierpliwość oraz wytrwałość. Zajęcia podnoszą one poziom akceptacji samego siebie, rozładowują negatywne napięcia, rozwijają umiejętność wyrażania emocji za pomocą plastycznych środków wyrazu, pomagają w nawiązywaniu kontaktów społecznych, pokonywaniu nieśmiałości.

Metody i techniki stosowane na zajęciach.

• Rysowanie kredkami ołówkowymi, świecowymi, pastelami, ołówkiem, kredą lub węglem.
  • Malowanie farbami plakatowymi, akwarelą, witrażowymi, farbami window collors.
  • Wykonujemy prace z masy plastycznej. Stosujemy papiero-plastykę, origami – motywy postaci, przedmiotów, kwiatów lub laurki.
  • Sztuki użytkowe: Witraż  – na okna, drzwi, butelki. Collage – wycinanie, wyklejanie, wydzieranie z papieru i tworzenie pracy łączonej różnymi technikami plastycznymi.
  • Układanie kompozycji z suszonych i żywych kwiatów, roślin, owoców oraz darów natury,  dekoracje- okolicznościowe, świąteczne, np. stroiki Wielkanocne, Bożonarodzeniowe, wycinane ozdoby z papieru z okazji świąt i uroczystości. Zdobienie różnych przedmiotów.
  • Biblioterapia-czytanie głośne fragmentów lub całości. Słuchanie tekstów biblioterapeutycznych (aktywizujących bądź relaksacyjnych). Filmoterapia – Projekcja filmów i dyskusja po niej.

cam08011 dsc08678cam08014