„Osobno – Razem”

32

W roku szkolnym 2015/2016  pani Renata Spodarek –Borkowska oraz pani Izabela Folusz nawiązały współpracę z panem Bogusławem Byrskim aktorem z teatru H. Christiana Andersena. Od października raz w miesiącu odbywają się w szkole warsztaty teatralne,  w których uczestniczą  dzieci ze szkoły z różnych klas. Przy współpracy z  panem Bogusławem Byrskim pani Izabela Folusz oraz pani Renata Spodarek – Borkowska przygotowały uczniów ze szkoły do przedstawienia, które miało premierę na scenie Teatru H. Christiana Andersena w dnia 18 III 2016r. oraz do występu w szkole w dniu 21 III 2016r. z okazji obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Tytuł spektaklu to „Podróż w poszukiwaniu dobra’’ szkolna grupa  teatralna „Osobno – Razem”.

1hdimg1139a875617ec787270c

Grupa uczniów uczestniczących w warsztatach oraz występujących na scenie  jest zgrana, zaangażowana oraz dobrze ze sobą współpracująca. Podczas warsztatów teatralnych wykorzystywana jest metoda improwizacji ruchowej, której autorem jest Rudolf Laban.  Polega ona na ruchu podejmowanym zgodnie z własną inwencją, fantazją i doświadczeniem. Są to zadania otwarte, które zapewniają swobodę i możliwość decydowania o sposobie wykonywania ruchu, a tym samym wyrażania swojej indywidualności. W tej koncepcji dziecko liczy wyłącznie na siebie, ponieważ nikt niczego mu nie narzuca, ale i nikt mu nie pomaga, jest jednocześnie aktorem i autorem, dlatego dzieci bardzo lubią te zajęcia oraz występy,   z niecierpliwością czekają na każde spotkanie. Lubią, gdy coś nowego dzieje się na warsztatach i mogą czynnie w tym uczestniczyć. Czekają na występy przed publicznością.  Zajęcia rozwijają wyobraźnię, fantazję, twórcze myślenie. Uczniowie uczą  się współdziałania w grupie, odpowiedzialności za swoje działania.  Działalność teatralna jest szansą na wyciszenie niepożądanych zachowań, uczy panowania nad sobą i cierpliwości. Dzieci są szczęśliwe i zadowolone.

Stowarzyszenie „Radość Dawania” ufundowało warsztaty teatralne. Dziękujemy.

75