Korekcja wad postawy
Prawidłowa postawa ciała ma decydujące znaczenie dla rozwijającego się organizmu człowieka i jego zdrowia ( układy krążenia, oddychania, trawienny, kostny ). Właściwie i odpowiednio szybko podjęte działania korekcyjne zapobiegają pogłębianiu się i utrwalaniu wad postawy ciała i wynikającym z tego w następstwie schorzeniom organizmu.
Na zajęcia gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej uczniowie są zakwalifikowani na podstawie diagnozy przeprowadzonej przez lekarza pediatrę, lekarza ortopedę , pielęgniarkę szkolną jak również nauczyciela prowadzącego zajęcia specjalistyczne, który także jest przygotowany do diagnozowania wad postawy. Tak szeroki wachlarz osób zajmujących się wadami postawy pozwala diagnozować i kierować na zajęcia uczniów potrzebujących specjalistycznych ćwiczeń.
Podstawowym celem zajęć korekcyjnych w szkole jest przeciwdziałanie i zapobieganie
powstawaniu i pogłębianiu się wad postawy u dzieci i młodzieży. Postawa nauczyciela powinna być pełna życzliwości wobec dziecka i jego rodziców. Bardzo ważne jest uświadomienie dziecku jego wady i jej konsekwencji w dalszym życiu, próby eliminowania ewentualnych kompleksów psychicznych spowodowanych uczestnictwem w zajęciach.
W bezpośrednim kontakcie z rodzicami lub opiekunami dziecka ważne jest uświadomienie przyczyn i skutków wad postawy oraz przekazanie zaleceń dotyczących dziecka, do których powinni stosować się poza szkołą.
Zajęcia korygowania wad postawy organizowane w szkole ( ZSnr4 ) obejmują dzieci z następującymi wadami postawy :
A Wady kręgosłupa–
- w płaszczyźnie strzałkowej ( plecy krągłe, wklęsłe, okrągło-wklęsłe, płaskie )
- w płaszczyźnie czołowej ( boczne skrzywienia kręgosłupa- skoliozy )
B Statyczne zaburzenia kończyn dolnych–
- koślawość, szpotawość stóp
- stopy płasko- koślawe
Zajęciami korygującymi objęte są również dzieci z zaburzeniami układu mięśniowego
( spastyczność , wiotkość mięśni ). Na gimnastykę korekcyjno- kompensacyjną przychodzą też dzieci z nadwagą i niedowagą.
Do programu zajęć z gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej należą następujące bloki ćwiczeń :
1) Ćwiczenia ogólnorozwojowe
– celem ich jest dążenie do prawidłowego i harmonijnego
rozwoju fizycznego dziecka, do wzmocnienia jego wydolności oraz sprawności fizycznej i ruchowej. W czasie tego bloku w kontakcie z uczniem staram się eliminować kompleksy psychiczne spowodowane uczestnictwem w zajęciach- np. konieczność przebierania się dzieci otyłych zahamowanych emocjonalnie.
2) Ćwiczenia kształtujące odruch prawidłowej postawy – mają one na celu uświadomienie uczniowi rodzaju posiadanej wady,
wyjaśnić skutki jej trwania, wdrażać potrzebę wykonywania ćwiczeń ( autokracja ) i zmierzać do kształtowania umiejętności przyjmowania prawidłowej postawy za pomocą czucia wewnętrznego.
3) Ćwiczenia wyprostne – mają na celu wzmacnianie mięśni posturalnych, utrzymujących (nawyk ) prawidłową postawę ciała. W tej grupie ćwiczeń należy zwracać szczególną uwagę na :
ćwiczenia wyprostne tułowia ( bez przyrządu, z przyrządem, ze współćwiczącym ), ćwiczenia w opadach tułowia, ćwiczenia na ławkach, drabinkach, skrzyni w pozycjach leżących, opadających ( czynne i bierne ).
4) Ćwiczenia oddechowe
- kształtują one umiejętność prawidłowego oddychania i mają na celu :
- zwiększenie pojemności życiowej płuc oraz wydolności i sprawności aparatu oddychania,
- wzmocnienie mm klatki piersiowej i przepony,
- zniesienie przykurczy mięśni oddechowych.
Ćwiczenia te stosujemy w pozycjach wysokich, w pozycji statycznej i dynamicznie (ruch) oraz w pozycjach siedzących, jako ćwiczenia czynno–dynamiczne ze współpracą kończyn górnych przy użyciu przyboru.
5) Ćwiczenia anty-grawitacyjne – wydłużające, mają na celu mobilizację mięśni krótkich kręgosłupa. Prowadzimy je w formie ćwiczeń z różnymi obciążeniami na głowie (woreczek, książka, itp.). W formach ćwiczeń stosujemy : chody we wspięciu na palcach z odpowiednim obciążeniem, w siadach napinanie mięśni z równoczesnym wypychaniem ciężaru ciała ku górze, w pozycji leżącej- w formie wyciągania ramion i nóg tzw. zabawa w „rośnięcie”. W bloku tych ćwiczeń stosujemy też w różnych pozycjach ćwiczenia karku i szyi.
6) Ćwiczenia specjalne korygujące daną wadę.