Arteterapia
Arteterapia lub też artterapia (arte z łac. ars sztuka i terapia) to leczenie przez sztukę. Termin „arteterapia” składa się z dwóch części co sugeruje, że jest to działanie bazujące na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii.
Główne założenia prowadzonych zajęć w naszej szkole to stymulowanie ogólnego rozwoju ucznia, wszechstronne rozwijanie zdolności, wzbudzanie zainteresowań plastycznych, wdrażanie do konstruktywnego spędzania wolnego czasu.
Arteterapia nie wymaga zdolności plastycznych. Wartość wykonywanych przez ucznia prac nie leży w ich walorach artystycznych, ale w możliwości wyrażania własnych emocji. Sam proces tworzenia jest ważniejszy od końcowego efektu. W przypadku naszych uczniów celem arteterapii nie jest wykonanie pięknej pracy, lecz przekonanie dziecka, że jest sprawcze, że umie, że potrafi. Zajęcia mają przede wszystkim sprawiać radość, wyzwalać przyjemność tworzenia i obdarowywania, kształtować umiejętność samodzielnego wykonywania przedmiotów użytkowych.
Zajęcia te mają na celu uwrażliwianie dzieci na piękno różnorodnych zjawisk przyrodniczych, umożliwienie dostępu do sztuki oraz umożliwienie im jak najczęstszego wypowiadania się poprzez własną twórczość.
Wykonywanie prac plastycznych rozwija możliwości twórcze, pobudza wyobraźnię, inicjatywę, uczy wiary w siebie, usprawnia myślenie, postrzeganie, kojarzenie, cierpliwość oraz wytrwałość. Zajęcia podnoszą one poziom akceptacji samego siebie, rozładowują negatywne napięcia, rozwijają umiejętność wyrażania emocji za pomocą plastycznych środków wyrazu, pomagają w nawiązywaniu kontaktów społecznych, pokonywaniu nieśmiałości.
Metody i techniki stosowane na zajęciach.
- Rysowanie kredkami ołówkowymi, świecowymi, pastelami, ołówkiem, kredą lub węglem.
- Malowanie farbami plakatowymi, akwarelą, witrażowymi, farbami window collors.
- Wykonujemy prace z masy plastycznej. Stosujemy papiero-plastykę, origami – motywy postaci, przedmiotów, kwiatów lub laurki.
- Sztuki użytkowe: Witraż – na okna, drzwi, butelki. Collage – wycinanie, wyklejanie, wydzieranie z papieru i tworzenie pracy łączonej różnymi technikami plastycznymi.
- Układanie kompozycji z suszonych i żywych kwiatów, roślin, owoców oraz darów natury, dekoracje- okolicznościowe, świąteczne, np. stroiki Wielkanocne, Bożonarodzeniowe, wycinane ozdoby z papieru z okazji świąt i uroczystości. Zdobienie różnych przedmiotów.
- Biblioterapia-czytanie głośne fragmentów lub całości. Słuchanie tekstów biblioterapeutycznych (aktywizujących bądź relaksacyjnych). Filmoterapia – Projekcja filmów i dyskusja po niej.