Kącik dla rodziców

Witamy w kąciku dla Rodziców!

„CZYTAJMY DZIECIOM”

Drodzy Rodzice i opiekunowie!

Badania i praktyka pokazują, że duży wpływ na rozwój emocjonalny, intelektualny, moralny i społeczny dziecka ma codzienne czytanie przynajmniej 20 minut dziennie.

Dzisiejsze dzieci mają coraz większe kłopoty z językiem, słabo go znają, porozumiewają się skrótami, często mówią nieprawidłowo. Po prostu spędzamy z nimi coraz mniej czasu, mało z nimi rozmawiamy i mało im czytamy, więc nie mogą dobrze się osłuchać z językiem ani go praktykować w rozmowie. Ta sytuacja jest niebezpieczna dla ich rozwoju. Ponieważ dziecko uczy się języka i życia od rodziców, potrzebne jest do tego ich osobiste zaangażowanie i obecność. Nie może nauczyć się mowy z ekranu telewizora czy komputera, a jedynie w emocjonalnej relacji z bliskimi. Komputer czy telewizja są często łatwiejszą rozrywką, nie wymagają zaangażowania od opiekunów, ale przynoszą małym dzieciom sporo szkód rozwojowych (…)

Najważniejszymi nauczycielami języka są właśnie rodzice, którzy mogą wspomóc rozwój dzieci poprzez częste rozmowy i codzienne czytanie im na głos.

Czytanie nie tylko uczy i rozwija, lecz także jest znakomitym pretekstem do poznawania własnego dziecka, do rozmów i budowania więzi. Rodzicu, korzystaj z każdej chwili, żeby z dzieckiem rozmawiać i mu poczytać.

A więc Rodzicu! 20 min dziennie!  Tyle wystarczy, żeby dziecko zachęcić do książek i sprawić, by na czytaniu bardzo skorzystało, a jednocześnie go nie znudzić. Ważną częścią czytania jest atmosfera, w której się ono odbywa – pełna naszego i dziecięcego entuzjazmu i radości. Nie należy patrzeć na zegarek, o której zaczynamy, by równo po 20 minutach zamknąć książkę i odejść do swoich spraw. Zawsze trzeba przeznaczyć chwilę na rozmowę o tym, co przeczytaliśmy, co się dzieje w życiu dziecka, o czym myśli, czego się boi, o czym marzy. Poświęcony dziecku czas to dla niego jasny komunikat, że jest dla nas ważne i że je kochamy.

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” – https://calapolskaczytadzieciom.pl/

Adresujemy go do Rodziców/Opiekunów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat rozwoju i wychowania dziecka. Będziemy tu umieszczać ciekawe artykuły oraz informować o ważnych wydarzeniach dotyczących zdrowia i edukacji dzieci z wyzwaniami edukacyjnym.

ZADBAJ O SWOJE DZIECKO W SIECI
Zasady ekranowe z filmem
>>>KLIKNIJ TUTAJ<<<

FERIE ZIMOWE TUŻ, TUŻ!!

A beautiful snowy landscape with the mountains in the background

Podpowiadamy jak sprawić aby ferie w domu były dla dziecka atrakcyjne i nie stały się czasem bezużytecznie spędzonym przed telewizorem?

Oto kilka pomysłów na zabawy sensoryczne z dzieckiem!

Poszukiwacze skarbów

Przygotuj duże pudełko kartonowe. W bocznych ściankach wytnij dwa otwory na ręce. Włóż do środka różne materiały np. ścinki tkanin, piórka, kawałki foli, piłeczki, figurki, samochodziki , małe zabawki lub inne niewielkie rzeczy. Przez otwory dziecko wkłada rączki do pudełka ( pudełko jest zamknięte) i wyjmuje kolejno wskazane przez rodzica rzeczy.

Zabawa z pianą

Do naczynia z pianą wrzucamy nakrętki, piłeczki, figurki lub inne drobne przedmioty. Zadaniem dziecka jest odnalezienie ich i wyłowienie łyżką lub sitkiem.

Kolorowe woreczki

Przygotuj kilka plastikowych woreczków strunowych oraz kolorowe farby. Do każdego woreczka wlewamy po odrobinie farby w dwóch kolorach w ten sposób aby farby znajdowały się w przeciwległych rogach i zamykamy woreczek. Dziecko ugniata woreczek i w ten sposób miesza barwy.

Balonowe stempelki

Do różnokolorowych baloników wlewamy niewielką ilość wody i szczelnie zawiązujemy. Przygotowujemy paletę farb. Dziecko zanurza balonik w farbie i  używa jak stempelka. Może też odbijać pieczątki, toczyć balonik po papierze lub używać jak pędzla.

obrazek 2 (Kopiowanie) obrazek 4 (Kopiowanie) obrazek 5 (Kopiowanie) obrazek3 (Kopiowanie)
—————————————————————————————————————————————————

llittle beautiful girl near brick wall with red sneakers and a plaid shirt, emotion girl

13 Międzynarodowy Kongres Autism-Europe odbędzie się 7-9 pażdziernika 2022 w Krakowie.

Podczas Kongresu zostaną  poruszone kluczowe tematy dla osób w spektrum.

Program  naukowy obejmuje prelekcje autorytetów naukowych i osób autystycznych, różnorodne tematy sympozjów, interaktywne sesje plakatowe, warsztaty prowadzone przez czołowych praktyków i  sesje dyskusyjne, podczas których będą stawiane trudne i często kontrowersyjne pytania.
Kongres odbędzie się w formie stacjonarnej w Centrum Kongresowym ICE Kraków  oraz online.

Zapisy na: www.AutismCongress2022.org

Drodzy Rodzice.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek

Projekt ten ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Więcej informacji na stronie: http://wielki-czlowiek.pl/pierwszoklasisci/