Andrzejki w Skansenie

Dnia 30 listopada 2018 roku grupa uczniów naszej szkoły wybrała się Muzeum Wsi Lubelskiej na  lekcję muzealną poświęconą tradycji andrzejkowej.  Pani Anna Fajge-Samoń – nauczyciel muzealny wprowadziła nas w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Opowiedziała nam o andrzejkowej wieczornicy, połączonej z zabawą przy wróżbach. Zgromadzeni w izbie chałupy oświetlonej blaskiem lamp naftowych mogliśmy oglądać starodawne fotografie i dowiedzieć się jak bawiono się podczas andrzejek.  Poznaliśmy wierzenia i przesądy ludności wiejskiej. Nasze muzealne spotkanie było także okazją do przybliżenia wróżb andrzejkowych. Wybrani mieli okazję dowiedzieć się o swojej przyszłości lejąc wosk przez dziurkę od drewnianego klucza, bawiliśmy się także  także w kołysanie butów czy losowanie przedmiotów ukrytych pod naczyniami. Wszystkie wróżby bardzo nam się podobały i sprawiły dużo radości.