21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa – biblioteka poleca

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa – biblioteka poleca

121 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

 

    „Dzieci potrzebują przewodników, którzy pomogą rozumieć otaczający świat, budując jednocześnie szacunek wobec innych. Ważne, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość, że osoby z niepełnosprawnością mogą dobrze funkcjonować w społeczeństwie, a ogranicza je przede wszystkim lęk i brak zrozumienia ze strony innych…”

Opowiadania o niepełnosprawności są lekcją szeroko rozumianej akceptacji. Oswajają dzieci z problemami dotyczącymi ich samych lub osoby w ich otoczeniu, pełnią także funkcje terapeutyczne, pomagają najmłodszym radzić sobie z własnymi emocjami, traumatycznymi doświadczeniami, stanami lękowymi. Rozładowują napięcie, relaksują, dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

Dzięki poniższym publikacjom dzieci dowiedzą się więcej o zespole Downa, a także o barierach, które  w życiu codziennym napotykają osoby nimi dotknięte.

2

 

Mam zespół Downa” – Helena Kraljič
Niniejsza książeczka ma na celu uwrażliwienie dzieci na chorych rówieśników z zespołem Downa.. Pokazuje, że osoby te, mimo że na pierwszy rzut oka różnią się od innych, tak naprawdę cechuje taka sama radość z zabaw, duży poziom empatii oraz otwartość na drugiego człowieka. Mały czytelnik poznaje bohatera opowieści z zespołem Downa i dzięki temu rozumie, że ma do czynienia z dzieckiem o takich samych marzeniach i możliwościach.

 

 

 „Mój młodszy brat” – Monika Krajewska3

Młodszy brat Zuzanny ma zespół Downa. Chodzi do specjalnego przedszkola.        Kolega Zuzanny nazwał go debilem, co Zuzannę zmartwiło i rozzłościło. Bo Zuzanna kocha swojego młodszego brata, choć nie jest taki jak wszyscy, czasem zapomina schować język, a czasem zdarza mu się nie zdążyć do łazienki. Lubi się za to przebierać, ma poczucie rytmu i uwielbia się bawić w wojnę poduszkową. Książka o tolerancji – dowcipna i mądra, wspaniale zilustrowana.

 

4„Żółte kółka” – Eliza Piotrowska

Pewnego dnia do klasy przybywa nowa dziewczynka. Jest trochę inna niż wszyscy, i takie właśnie dostaje przezwisko – „Inna”. Inna ma zespół Downa, ale wcale nie trzeba jej traktować inaczej. „Żółte kółka” to nie tylko historia dziewczynki z zespołem Downa, ale przede wszystkim opowieść o tym, jak reagujemy na inność. Książka pisana jest z perspektywy dziecka, dzięki czemu trudny temat uzyskuje przystępną, wolną od dydaktyzmu formę.