Autyzm – biblioteka poleca

Siobhan Timmins „Skuteczne historyjki społeczne dla młodszych dzieci z autyzmem. dorastanie z historyjkami społecznymi”

Autor opisuje tę problematykę przystępnie i błyskotliwie, ukazując ją z perspektywy dziecięcej. Od nauki podstawowych umiejętności społecznych, takich jak słuchanie, cierpliwe oczekiwanie i dzielenie się, aż po radzenie sobie z lękami.

Helena Kraljič „ Janek jest inny. Historia chłopca z autyzmem”

Dziecko z autyzmem często bywa postrzegane jako niegrzeczne, niemiłe bądź źle wychowane.
Historia Janka w prosty sposób wyjaśnia małemu czytelnikowi, na czym polega autyzm i uwrażliwia go. Książka przyczynia się do poszerzania wiedzy o tym zaburzeniu oraz do zwiększania tolerancji dla inności.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel   „Kosmita”

Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodzinie braciszka. Kiedy rodzi się Kacperek nic już nie jest takie jak było. Jego niezrozumiałe reakcje, niemożność nawiązania kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę. W jej słowniku pojawia się nowe pojęcie – autyzm. A Kacper widzi i czuje, tylko nie potrafi o tym opowiedzieć… aż do pewnego dnia… Książka pokazuje, jakie jest bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji.