Barbórka w naszej szkole

4 grudnia obchodzimy święto wszystkich górników. To święto nazywamy potocznie Barbórką od imienia patronki górników św. Barbary.

Wczoraj z tej okazji w naszej szkole odbyło się spotkanie  z górnikiem. Pan przyszedł do nas w galowym – odświętnym stroju i opowiadał nam o trudnej      i ciężkiej pracy pod ziemią, bo górnicy wydobywają z ziemi węgiel. Miejsce, w którym pracują górnicy to – kopalnia. Dowiedzieliśmy się, że górnicy witają się słowami Szczęść Boże! – to takie nasze Dzień Dobry!, które jednocześnie    ma przestrzegać   i chronić ich pod ziemią.

Pan pokazał nam kask i górniczą latarkę. Pozwolił nałożyć na głowę swoją górniczą czapkę z czarnym pióropuszem – pióropusze są jeszcze białe, czerwone i zielone. Obejrzeliśmy też zdjęcia z kopalni.

To było pouczające i miłe spotkanie.