„Czas oczekiwania – tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”

Święta Bożego Narodzenia są dla nas wszystkich ludzi szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak cieszy sam okres przygotowań i oczekiwań, który rozpoczyna się już na wiele dni przed Wigilią. Aby nasi uczniowie mogli poczuć Świąt  w szkole odbył się projekt edukacyjny „Czas oczekiwania- tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia” poświęcony kultywowaniu zwyczajów i tradycji świątecznych. W projekt zostali włączeni wszyscy uczniowie, nauczyciele a także rodzice. W poniedziałek  nauczyciele prowadzili w klasach zajęcia nawiązujące do tematyki Świąt Bożego Narodzenia, odbywało się słuchanie wierszy, opowiadań o tematyce bożonarodzeniowej. Wspólnie szukaliśmy najlepszego przepisu na świąteczne pierniki. We wtorek uczniowie wykonywali kartki bożonarodzeniowe dla rodziców, dziadków, bliskich oraz ozdoby i dekoracje świąteczne. Rozstrzygnięto i ogłoszono wyniki szkolnego konkursu  „Szopka bożonarodzeniowa w oczach dzieci” i  zaprezentowano wystawę prac plastycznych. W środę odbyło się wspólne kolędowanie. Ten zwyczaj jest od wielu lat kultywowany w naszej szkole. Chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił we wspólnym śpiewaniu najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Towarzyszył im również szkolny chór nauczycieli. W czwartek odbyło się szkolne przedstawienie jasełek  w wykonaniu najmłodszych uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 26, którzy swoim aktorstwem przenieśli nas w świąteczny klimat. Tego dnia piekliśmy również świąteczne pierniki. W piątek uczniowie z rodzicami oraz nauczycielami brali udział we Mszy Świętej z okazji zbliżających się świąt. Po Mszy Świętej w klasach odbyły się spotkania wigilijne.