Festiwal Nauki

W dniach 12-16 września uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli wzięli  udział w pokazach i warsztatach zorganizowanych przez uczelnie w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Przez tydzień aktywnie uczestniczyliśmy w różnorodnych projektach           z zakresu nauk przyrodniczych.

Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe. W prosty i dostępny sposób poznawaliśmy tajniki nauk przyrodniczych.  Szczególnie atrakcyjne były zajęcia warsztatowe w których zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności po przez własne działanie.

Wykonaliśmy bezpieczne dla ciała kosmetyki, sprawdzaliśmy wytrzymałość kurzego jaja, badaliśmy właściwości materiałów sypkich. Poznaliśmy substancje zawarte w różnych pokarmach.  Na warsztatach „Laboratorium w kuchni” poznaliśmy sposób na zdrowe odżywianie smakując różne potrawy, które samodzielnie przyrządziliśmy. Zdobywając wiedzę w dziedzinie chemii, biologii i fizyki, rozwijaliśmy własną kreatywność. Poznanie na czym polega praca naukowca, dała nam możliwość wcielenia się w rolę młodego badacza.

Wszystkie wyjścia były bardzo ciekawe i pouczające. W zajęciach Lubelskiego Festiwalu nauki wzięły udział klasy: 4C, 5B, 5C, 6A, 6G,  6I, 7A, 7F, 8D, 8E, 8H, 8L

Tematy warsztatów w których uczestniczyliśmy:

1. Czy powinno się łączyć pomidora z ogórkiem?.
  2. Fascynujący świat zapachów.
  3. Fizyka na wesoło z materiałami sypkimi wkoło
  4. Kawa czy herbata, co wybrać do pielęgnacji skóry
  5. Kosmetyczne laboratorium – jak wyczarować kosmetyk dla dużych i małych.
  6. Laboratoriom w kuchni, czyli jak jeść zdrowo i kolorowo.
  7. „Ale jaja” – poznajemy przyrodę za pomocą kurzego jaja.
  8. Kolorowe magiczno – chemiczne ogrody.
  9. Dlaczego kapusta czerwona, jest niebieska?