Historia obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”

Historia obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”

9 maja uczniowie klas starszych rozpoczęli w naszej szkole obchody 450lecia Unii Lubelskiej.

Poznaliśmy historię przedstawioną na obrazie Jana Matejki „Unia Lubelska”.

Dowiedzieliśmy się, że wielki Jan Matejko namalował „Unię Lubelską” w krakowskich dekoracjach. Czyż sala, w której odbywa się zaprzysiężenie Polski i Litwy, nie przypomina komnaty wawelskiej? A przecież to odbyło się u nas w naszym Lublinie i mistrz, tak dbały o detale, mógłby o tym pamiętać. ? Nie wiadomo, ponieważ nie ma pewności, w jakich murach odbyło się historyczne wydarzenie. Sejm, który miał uchwalić unię Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego zebrał się w Lublinie 10 stycznia 1569 r. Po długich i burzliwych obradach, 1 lipca tegoż roku został podpisany akt zjednoczenia, a król przyjął przysięgę lojalności od posłów obu stron. Właśnie ten moment – przysięgi, przedstawia obraz Jana Matejki. Gdzie to było, na zamku lubelskim, czy w klasztorze Dominikanów? Matejko ominął temat i namalował typowe wnętrze „z epoki”, królewskie, renesansowe.

Jan Matejko nigdy w swoim życiu nie był w Lublinie. Nie umniejsza to dzieła, bo nie o autentyzm ścian chodziło mistrzowi, a o pokrzepienie serc rodaków, załamanych niepowodzeniem powstania styczniowego. Obraz świetności i potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów miał zadziałać terapeutycznie.

Matejko ukończył „Unię Lubelską” w 1869 r., w 300. rocznicę powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jeszcze dobrze niewysuszony został pokazany na wystawie w Sukiennicach.

To olbrzymi obraz o wymiarach 289×512  i należy go oglądać z bliska, bo wtedy objawi się jego prawdziwa moc – maestria szczegółu. W malowaniu detali Jan jest niezrównany. Niewiarygodnie perfekcyjny.

„Z mistrzostwem odtwarzał .ubiory, wykonane z atłasu i aksamitu, zdobione złotem, cennymi futrami i klejnotami. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniały, renesansowy strój Zygmunta Augusta. W domu Jana Matejki zachował się kaftan uszyty na polecenie artysty, który bardzo dokładnie został odtworzony w obrazie” – pisze Janina Koziarska-Kowalik z Muzeum Lubelskiego.

Krzyż, który trzyma w dłoni król Zygmunt August, jest autentyczny i jest dziś jednym ze skarbów lubelskiego klasztoru o. Dominikanów.

Wyruszyliśmy także na wirtualną wycieczkę po Lublinie i odkrywaliśmy miejsca, historycznie związane  z wydarzeniami w 1569 roku.  Zdobyte informacje umieściliśmy na tablicy Samorządu Uczniowskiego.

Z wielkim zainteresowaniem przeczytaliśmy komiks „Unia Lubelska czyli historia zaginionej pieczęci”.