HISTORIA TRADYCJĄ PISANA

Co roku zbliżające się święta Bożego Narodzenia budzą pragnienie w naszych sercach, aby je przeżyć w sposób wyjątkowy, radosny i pozytywny i uczcić pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa. Święta są bardzo rodzinne, obdarowujemy się prezentami przygotowujemy wieczerzę, ubieramy choinki, budujemy szopki i kolędujemy. „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym….”- Jan Paweł II. Tak też każdy z uczniów naszej szkoły ma w tym swój udział.

Biorąc pod uwagę specyfikę wielozmysłowego poznania rzeczywistości przez naszych uczniów realizuję dla nich i całej społeczności szkolnej wizualizację  Ewangelii o Bożym Narodzeniu w formie szopki na holu szkolnym. Ekspozycje groty Betlejemskiej realizuję od roku 2000. Zmienia się jej sceneria charakter ilość i jakość rekwizytów. Do budowy szopki zapraszam chętnych uczniów, nauczycieli, pracowników, osoby z zewnątrz i sponsorów.

Prezentacja szopki rozpoczyna się około 15 grudnia i trwa do 15 stycznia. Jest miejscem kolędowania społeczności szkolnej tuż przed świętami Bożego Narodzenia w różnych grupach wiekowych pod przewodnictwem nauczycieli muzyki.

Integracja uczniów nauczycieli i rodziców w tym miejscu przyniosła wiele dobrego, wprawiła wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój.

Szopka betlejemska wyzwoliła w sercach uczniów wiele pytań o szczegóły wydarzenia biblijnego, dużo pozytywnych emocji, radości ,śpiewania kolęd, grania na instrumentach zamyślenia nad przedziwną historią urodzin Pana Jezusa. Rozgrodzenie – otwarcie szopki  umożliwiło uczniom wejście do środka, fizyczną percepcję poznawczą przybliżyło analogię przyjęcia Pana Jezusa w Eucharystii.

Mimo swych niedoskonałości uczniowie potrafią docenić i poszanować pracę innych i radować się ze wspólnego dobra, celnie trafione mogą być tu słowa Pana Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”.

OD POMYSŁU DO REALIZACJI

EKSPOZYCJA