Październik – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Październik – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Październik – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W październiku, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku tematem przewodnim jest „Czytanie dla pokoju”

International Childre's Book Day (Facebook Post)(2)

Oto wybrane propozycje i materiały przydatne do interpretacji powyższego hasła:

 

 głosuję

Głosuję! Wybieram! 5+

Autor: Shulman Marc, Bloch Serge

/Wartość demokracji/

Autorzy starają się uświadomić dzieciom, na czym polega wartość głosowania oraz dlaczego wybory stanowią fundament demokratycznego społeczeństwa. Co można stracić, nie głosując? Dlaczego należy przestrzegać reguł? Podstawowe wiadomości przedstawiono przystępnym językiem. Warto wykorzystać fragmenty Głosuję! Wybieram! także w trakcie przygotowań do wyborów na przewodniczącego klasy czy samorządu szkolnego.

Opis wydawcy:

„Za każdym razem, gdy dokonujesz wyboru, możesz powiedzieć, że głosowałeś.
Tak proste i beztroskie wprowadzenie do głosowania przenosi młodego czytelnika od dokonywania wyborów dotyczących jedzenia i zabawy do kroków i strategii związanych z wyborem zwierzaka w klasie, w którym uczestniczy więcej osób. Następnie autor wyjaśnia, w jaki sposób te same zasady mają zastosowanie, gdy głosujemy i wybieramy ludzi, którzy będą nami rządzić!”

Rasizm i nietolerancja

Rasizm i nietolerancja 6+

Florene Dutheil, Henri Feller

/Równi – tacy sami/

Książka podejmująca temat różnic międzykulturowych oraz inności. Autorzy, zwracając się bezpośrednio do czytelnika, piszą o fundamentalnych kwestiach takich jak tolerancja, akceptacja innego człowieka, prawo do bycia sobą. Odpowiadają na pytania: Jak rozpoznać nietolerancję? Jak zareagować, gdy ktoś czuje się zakłopotany z powodu różnic międzykulturowych? Podają również przykłady sytuacji, w których można spotkać się z przejawami nieufności, bezradności czy agresji.

Opis wydawcy:

Książka tłumaczy czym jest rasizm, pokazując, że każdy z nas ma prawo do szacunku. Uczy świadomego podejścia do bycia ciekawym, otwartym i tolerancyjnym. Oswaja z uczuciami, które możemy odczuwać, spotykając się z innością – zdziwieniem, zakłopotaniem, agresją, ignorancją , nieufnością i nienawiścią. Pokazuje, jak te uczucia oswoić i co zrobić, aby stać się otwartym na inność drugiego człowieka . Pomaga lepiej żyć razem. Uczy także, że rasizm jest przestępstwem !

 

Wyspa_wolności

Wyspa wolności 6+

Éric Emmanuel Schmitt
/Czym jest wolność? /

Wyspie wolności para króliczków – Lila i Danek – uczy się, gdzie leżą granice własnej i cudzej wolności.

 Opis wydawcy:

Lila i Danek, rodzeństwo niesfornych króliczków, nie słucha rodziców i za nic ma wszelkie zakazy. Sowa Minerwa zabiera je pewnego razu na Wyspę Wolności, gdzie na ma żadnych zasad i wszyscy są wolni. Rychło okazuje się, że to tak naprawdę nikomu nie służy. Skruszone króliczki chętnie wracają do domu.

Bestia

Bestia z pałacu Buckingham 10+

David Walliams

/Demokracja w bardzo odległej galaktyce/

Autor przenosi akcję do Anglii w przyszłości. W monarchii panuje atmosfera rodem z Gwiezdnych Wojen: na porządku dziennym są zdrada stanu, aresztowania, podstępy i próby obalenia władzy. W centrum intrygi znajduje się młody książę, który staje w obronie matki i królestwa. Jak w takich warunkach walczyć o demokrację? Czy uda się przywrócić w kraju sprawiedliwe rządy?

Opis wydawcy:

Świat okryła ciemność. Londyn stał się miastem ruin, po których błąkają się ludzie w poszukiwaniu pożywienia. Książę Alfred, samotny mól książkowy, nigdy nie opuszcza fortecy, w jaką zmienił się pałac Buckingham.

W nocnym mroku pałacowe korytarze nawiedzają bestie. Kiedy Królowa, ukochana mama Alfreda, zostaje wtrącona do londyńskiej Tower, chłopiec będzie musiał odnaleźć w sobie odwagę, żeby uratować ją… i cały świat!

 

Chłopiec_z

Chłopiec znikąd 12+

Katherine Marsh

/Doświadczenie migracji/

Bardzo dobrze napisana i przetłumaczona historia przyjaźni dwóch chłopców pochodzących ze skrajnie różnych środowisk. Ahmed jest synem syryjskiego uchodźcy i ukrywa się w piwnicy domu wynajmowanego przez cenionego dyplomatę. Do ich spotkania dochodzi, gdy Max – syn dygnitarza – przypadkowo odkrywa tajemnicę Ahmeda. Książka podejmuje problem kryzysu uchodźczego i nastrojów antymigracyjnych. Autorka podkreśla konieczność pomagania innym, odwołując się również do doświadczeń II wojny światowej.

 

galop-44-w-iext115564119

Galop ’44 12+

Monika Kowaleczko-Szumowska
/ Zrozumieć walczących/

Doskonały sposób na rozmowę z młodymi ludźmi o czasach okupacji.

Opis wydawcy:

Mikołaj w tajemniczy sposób trafia ze współczesnej Warszawy w wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż w przeszłość, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W powstańczej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, przyjaźń i wielka miłość.

„Galop ‘44” łączy wartką akcję z doskonale opisanymi czasami powstania warszawskiego.

Rok_w_

Rok, w którym nauczyłam się kłamać 16+

Lauren Hollow

/Przeciwstawić się złu/

Powieść pokazująca konsekwencje kłamstwa oraz akcentująca konieczność rozwiązywania konfliktów drogą dialogu. Autor oferuje młodemu czytelnikowi przejmujące studium mechanizmów nienawiści i społecznego napiętnowania.

Rok, w którym nauczyłam się kłamać to poruszająca powieść o konfrontacji ze złem i uprzedzeniami.