Skansen – tradycje Bożonarodzeniowe

Dnia 14 grudnia uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny udali się do Skansenu na lekcje o tematyce „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”.  Muzeum Wsi Lubelskiej o tej porze roku prezentuje bożonarodzeniowy wystrój świąteczny. W chałupie z zobaczyliśmy izbę  ozdobioną tradycyjnie dekoracjami z bibuły i słomy. Pani Anna Fajge-Samoń opowiedziała nam o tradycjach związanych z wieczerzą wigilijną. Nad stołem wisiał piękny, ręcznie wykonany kolorowy pająk. W salonie dworu mogliśmy  obejrzeć drzewko bożonarodzeniowe ubrane w tradycyjne ozdoby:  gwiazdy z pazłotka po cukierkach, długi biały łańcuch składający się z drobnych ogniw słomkowo-bibułowych  oraz barwne ozdoby z naturalnych surowców jak wydmuszki jajek, szyszki czy orzechy włoskie malowane farbką na złoto. W zabytkowym kościele obejrzeliśmy piękną szopkę z zabytkowymi figurami.

Wszyscy mieliśmy okazję zapoznać się z tradycyjnym wystrojem świątecznym, obrzędami i zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia.  Teraz już wiemy Skąd się wzięła choinka? Co zrobić, by święta zapachniały betlejemską szopką? Jak dziś zostać kolędnikiem? oraz dlaczego ,,króla” do chat wnoszono?